Kas ir tempe?

Tempe ir fermentēts pākšaugu vai graudaugu produkts, kas radies Indonēzijā apm. 13. gadsimtā un daļā Āzijas valstu tiek izmantots kā viens no galvenajiem olbaltumvielu avotiem. 
Tradicionāli tempe fermentēta no sojas pupiņām, taču tempi var pagatavot no dažādiem graudaugiem, pākšaugiem un pat riekstiem. Atkarībā no izmantotajām izejvielām, tempe var saturēt tik pat daudz olbaltumvielas cik gaļa, piemēram 100g sojas tempe satur 18g proteīna, kamēr vistas gaļa apmēram 21% [1].

[1]  History of Tempeh - Page 1 by William Shurtleff and Akiko AoyagiA Chapter from the 
Unpublished Manuscript, History of Soybeans and Soyfoods, 1100 B.C. to the 1980s
©Copyright 2004 Soyfoods Center, Lafayette, California

Kā top tempe?

Tempes pagatavošana ir laikietilpīgs process, kas prasa gandrīz 3 diennaktis. Iesākumā tempes izejvielas tiek mērcētas noteiktu laika periodu, pirms tās tiek termiski apstrādātas un sajauktas ar Rhizopus oligosporus baktēriju. Tempes baktērija “mostas un uzsāk savu darbu” apmēram 32 °C  temperatūrā. Tempe tiek  fermentēta 30-32 stundas kontrolētā temperatūrā baktērijai veidojot  baltu micēlija kārtu, kas satur daudzās atsevišķās pupiņas vai graudus vienā veselā, stingrā gabalā.

Kā uzglabāt tempi?

Uzglabājot ledusskapī, +2 līdz +6 °C  temperatūrā, svaiga nepasterizēta tempe būs lietojama apmēram 5-7 dienas. Pēc iepakojuma atvēršanas, vēlams tempi uzglabāt slēgtā traukā, lai pasargātu to no ledusskapī esošā mitruma.
Tempi var arī saldēt, -18°C un zemākā temperatūrā, to var uzglabāt 3 mēnešus. Pēc atlaidināšanas, atkārtoti nesasaldēt un izmantot 2 dienu laikā.
Istabas, vai augstākā temperatūrā uzglabāta tempe var turpināt fermentācijas procesu. Tempei nobriestot uz tās ārējā, baltā apvalka var parādīties pelēcīgi plankumi- sporas, kas neietekmē tempes garšu vai izmantošanu. Ja to klātbūtne šķiet nevēlama, sporas ar nazi var noņemt no tempes ārējā apvalka.

Kā gatavot tempi?

Tempi var cept, grillēt, izmantot zupās, sakapāt burgera masā, fritēt, pievienot salātiem vai apceptu šķēlēs izmantot maizes vietā.
Tempe ļoti labi uzsūc tai pievienotās garšas un ir ātri iemarinējama.
Viena no Indonēzijā izplatītākajām tempes marinādēm ir malts koriandra pulveris, kapāts ķiploks un kurkumas pulveris, kas sajaukti ar sālsudeni un pievienota šķēlēs sagrieztai tempei. 
Tāpat tempe labi garšos ar dažādām mērcēm, tā var tikt izmantota karijos, “wok” ēdienos vai vienkārši apcepta šķēlēs uz pannas un pārslacīta ar sojas mērci.
0

Pirkumu grozs